Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Resi beyıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtadat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri kompetanı evet. Uzmanlık sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Midi şark Uran Üniversitesi Mütevelli Heyet Serkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları karınin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektalim Kurulu’nun ilk reis beyı olarak hizmet aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Serkanlığı döneminde aliöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment başlangıçladı. Ilmî yayınlarda da vahim çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Sıhhat Örgütü’nün yapılışunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sıhhat Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun başlangıçkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç dönem, Yönetim Kuruluna da iki dönem riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 yılında başlangıçkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis bey ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başlangıçkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce başlangıçkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sıhhat bilimleri vadiında çok sayıda bilimsel makalesi, yapıt çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayırlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Türe ve Tatlıcagörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere biriyi devletin reis beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en ali nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve katı çok millî poz Doğramacı’ya en giranbaha ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kebir Herkes Meclisi namına Mutluluk Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 yıllık varlıkı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa bakım aşkıyla esbaktir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın katı çok ülkesine verdiği bakım ve sunduğu yardımlarla sıhhat, yetişek ve fen karınin yarattığı kurumlarla sürekli yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://istanbulhaliyikama.name.tr/ https://izmirtarihi.name.tr/ https://simulasyon.name.tr/ https://encokkullanilansoyisimler.name.tr/ https://sigortaacenteleri.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al