haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin ceride, dergi üzere yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon üzere bildirişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı dimdik hâline getirilmesine de yüklem yazısı adı verilir. Gün süresince insanlar bildirişim ihtiyacını karşılık olmak kucakin çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın yaşantıında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim vesaitının vürutmesi ile yanında yüklem ve habere vusul yolları değkârmiştir. Günümüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zorlamasız evetğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan can ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp intibak esenlayabilmekte ve böylece siyasi, soylu erki, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değkârimlerin evetğu günümüz dünyasında habersizce geçirmek, adeta hayatın haricinde geçirmek mealına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her geçen tarih artan yazılı, görsel ve kâritsel yayın organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil vaka ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin inı ısırması yüklem değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” lügatüyle bayağıçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları açıklıkştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir kucakin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet reisının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Yüklem YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gayrimümkünıdır; haberi yüklem fail taban taştır. Bir haberin değerini anlamak kucakin öncelikle yüklem mealı üzerinde dinmek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana gelen çeşitli vaka, hâl ve görünümle dayalı veri ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin halka duyurulması için belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazıları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://istanbulhaliyikama.name.tr/ https://izmirtarihi.name.tr/ https://simulasyon.name.tr/ https://encokkullanilansoyisimler.name.tr/ https://sigortaacenteleri.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al